Соціальна мережа ‒ що це?

Соціальна мережа ‒ це дар загальної благодаті, витвір людських рук, морально нейтральний за своєю природою, як будь-яке інше творіння.

Це означає, що заборони на використання цього дару ‒ неправомірні. Але, як і будь-яке інше творіння, мережа може стати об’єктом поклоніння або засобом, який служить поклонінню (Рим. 1).

Ще одне важливе твердження, яке потребує прийняття або спростування в наших Біблійних колах: соціальна мережа ‒ це одна із можливих частин життя, яку в загальному можна охрестити як обмін інформацією, зашифрованою у фотографіях, повідомленнях, коментарях, постах, цитатах, музиці. Але в інтернет просторі такий обмін регулюється тим, чим людина ділиться і як людина оцінює. З одного боку, ми приносимо себе в соціалку такими, якими ми є зі своїм характером, але, з іншого, як і в повсякденному житті, в різних випадках (публікація, листування, коментар, вподобання...) ми проявляємо себе по-різному. Наприклад, ми не опублікуємо на загал ті думки, якими ділилися в особистому меседжі і це не обов’язково означає лицемірство.

Яка може бути користь від соціалок?

1. Спілкування, листування або підтримка контакту з людьми.

2. Необхідне знайомство. Наприклад? з церквами, групами чи людьми, які мають стати в пригоді на новому місці.

3. Збереження і накопичення інформації.

4. Певний вплив на, так званих, друзів своїми публікаціями та коментарями.

5. Спостереження за новинами, які є резонансними і/або актуальними.

6. Євангелізм (мусимо зазначати дуже маленьку долю впливу). Ті, хто реально потребують Євангелія, частіше не мають комп’ютера або доступу до інтернету чи постійного доступу, аби слухати, що ви їм розкажете про Христа.

Які підводні течії та каміння соціалок?

Насправді, ми пам’ятаємо, що не те, що входить занечещує людину, а те, що виходить з її серця. І, також, що, де скарб, там і серце. Тому, біда, насправді, не в соціалках, а в тій сірості та сирості, якими користується плоть, аби ще раз вклонитися собі. Які ідоли і як можуть там задовольнятися?

1. Ідол сексуальних і/або чуттєвих задоволень. Для когось соціалка ‒ це також те темне місце, де здійснюється спостереження за чужою наготою, щоб мати задоволення сексуального чи чуттєвого характеру.

2. Ідол осудження. Спостерігаючи за чиєюсь відвертістю або за загальновідомими фактами (як дії гомосексуалістів чи лесбіянок) ми можемо, як виражати осудження, так і мати осудливі думки у своєму серці. Ідол осудження самостверджує людину та її уявну перевагу над іншими...

3. Ідол всевидючості. Погоня за багажем інформації та новин може виявляти прагнення «володіти світом», згідно приказки: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Нехай навіть наш світ всього на всього світок, або світочок.

4. Ідол контролю. Батьки, служителі, друзі, хлопці і дівчата можуть використовувати мережу, щоб йти слідом «по п’ятах» своїх близьких чи далеких, аби контролювати їхні дії і, по можливості, регулювати їх.

5. Ідол відпочинку (псевдовідпочинку). Що, врешті, може бути пов’язано також і з лінністю розуму. Для реального та чесного відпочинку найкраще те, що задумав Бог, це сон і суботній день... Швидше, соціалка допомагає задовольнитися, ніж відпочити або ще раз попрацювати.

6. Ідол праці. Трудоголізм або надмірна захопленість роботою в соціалці також може стати ідолом.

7. Ідол впливу. Ми можемо намагатися всюди тикнути свій коментар, свою цитату, своє бачення, своє пояснення чи просто публікувати їх у себе на сторінці, аби завоювати завойованих. Тобто вплинути на тих, на кого більше впливає реальний світ, ніж мережа.

8. Ідол уваги, співчуття і похвали. Лайки, репости, позитивні коментарі можуть стверджувати нас в цьому.

9. Ідол людинодогоджання. Ми можемо лестити комусь, догоджати, аби щось отримати.

10. Ідол естетичного задоволення. Спостереження за красою сконцентроване на красі і не далі неї.

11. Ідол сім’ї. Коли створюється ілюзія сімейного щастя, а спостерігачі лише розпалюють свої прагнення. Або ж, дівчата чи хлопці виставляють свої тіла, свій розум і свої достоїнства з заслугами напоказ, щоб добре продатися на віртуальному аукціоні.

12. Ідол марної слави, успіху, марної надмірної любові до найнезначнішого. Ісусові учні раділи зціленням і вигнанням бісів, яке здійснювали, але Христос сказав: Радійте, що ваші імена записані на небесах. В соціалках можна прославляти своє музичне, проповідницьке, службове... ім’я.

13. Ідол веселощів. Тут і нема чого сказати. Відео, жарти, картинки, новини цьому можуть слугувати.

14. Ідол свободи. Хоч тутки за мною не спостерігають і я можу бутитим, ким є.

15. Ідол самоправденості, основаної на будь-чому. Але у мене все причесано, все ідеально, все правильно подано.

16. Ідол Варвари. Варварі носа відірвали.

17. Ідол спокою. Тобто спроба втекти у віртуальність, коли проблеми в реальності стискають

Самообман в соціалках

1. Обман, що соціалки ‒ це стосунки дружби.

2. Обман, що соціалки дають правильну уяву про людей, їх характер і переконання.

Небезпеки соціалок

1. Втрата часу, бо дні лукаві, замість побудови життя на камені ‒ Христі.

2. Втрата друзів, яких толком не набув... Наприклад, через вчинені суперечки.

3. Втрата принциповості або підмивання її основ. Наприклад, питання дисципліни, питання докору, вибачення, відновлення стосунків.

4. Втрата репутації/доброго імені через незрозуміле наповнення власної сторінки чи використання сторінки під час роботи чи замість роботи.

5. Втрата конфеденційності. Що стає чим далі, тим більш важливим питанням для нас, хто працює з іншими народами і, тим більше, турбується про закриті для Христа країни та мусульман.

6. Втрата пам’яті і мисленнєвих сил. Розсіяність може бути наслідком користування. Ви заходите з однією метою, але починаєте займатися серфінгом, аж поки не згадаєте, що тут робите. І, також, звичка мислити коментарями і картинками, що не дає повноцінної уяви про жоден предмет.

Що ж робити?

1. Спершу думати, не керуватися почуттями.

2. Оцінювати через призму окулярів Божого Слова, не за досвідом.

3. Жити Богом в реальності (менше тягтиме у віртуальність)

4. Займатися втіленням Великого Доручення, що потребує більше особистого та реального контакту, ніж листувань.

5. Видалити із друзів відлучених.

6. Не додавати незнайомців безцільно.

7. Розподілити людей на реальних друзів і знайомих і, можливо, ще більше категорій.

8. Слідкувати за часом.

Артем Приступа